VEŘEJNÁ SBÍRKA

Pomáháme lidem opravit jejich domovy. I díky vám!


115-1060670297/0100


VS: 112

Povodně na Jesenicku, Charita je ve střehu

Povodně na Jesenicku, Charita je ve střehu

Od velkých povodní v roce 2013 brzy uplyne právě rok, ale na některých místech už přišly znovu. Rozvodněné toky způsobily škody na Jesenicku, kam míří také okamžitá pomoc Charity ČR. Včetně zásilky vysoušečů.

Velká voda zasáhla 28. května několik obcí na Jesenicku. Na místě zasahuje hasičský záchranný sbor ČR z Olomouckého kraje.

Okamžitou pomoc poskytli také pracovníci Charity Javorník. Podle slov její ředitelky Heleny Paschkeové ve čtvrtek (29. 5.) to bylo v obcích Mikulovice, Velké Kunětice, Píšečná a Zlaté Hory.

Na průzkum do terénu dnes zamířil Martin Zamazal, národní povodňový koordinátor Charity ČR.  

Na Jesenicko s sebou přivezl prostředky a pomůcky pro okamžitou pomoc: 20 lopat, 30 košťat, 3 stavební kolečka, 20 kbelíků, rejžáky, savo, hadry, pracovní i čistící rukavice a další úklidové prostředky. K tomu naložil 20 vysoušečů.

„Pomůcky budeme rozdávat do domácností podle místních potřeb a po dohodě se starosty a hasiči,“ upřesnil Zamazal.

Další vysoušeče chystají v Diecézní charitě ostravsko-opavské. „Na základě výsledku místního šetření v Javorníku tam po neděli dovezeme dalších deset či patnáct vysoušečů,“ uvedl Tomáš Foltýnek, povodňový koordinátor Ostravsko-opavské diecézní charity.

Při povodních v roce 2013 Charita ČR poskytla pomoc za více než 40 milionů korun. Šlo o peníze od českých dárců na veřejné sbírkové konto, více než polovina z těchto prostředků pochází od partnerské Charity Německo (Deutsches Caritasverband).